PPC slovník základních pojmů: co je třeba vědět a znát

Ať už jste začátečníkem nebo pokročilým ve správě PPC reklam, měli byste vědět a znát několik věcí, mezi které patří několik pojmů. Jelikož se s nimi setkáváte prakticky denně a musíte je také vysvětlovat klientům nebo svým spolupracovníkům. Proto si s jejich definicí musíte být zcela jistí. Pojďte se v ní ujistit.

PPC

Alfou a omegou PPC reklam je samotná zkratka „PPC”. Jedná se o způsob zpoplatnění reklamy, zkratka konkrétně znamená „pay per click” čili platba za kliknutí. 

V souvislosti s tímto pojmem se pojí také zkratka CPC (cost per click), což znamená cenu za jedno kliknutí na reklamu. Velmi často se v českém jazyce používá zkratka CZP čili cena za proklik a znamená to stejné.

CTR

Při vyhodnocování reklam vás bude také zajímat míra prokliku, která se značí zkratkou CTR (click through rate). V praxi to znamená, kolik procent z těch, jež reklamu viděli, na ni také klikli. Mluvíme tedy o podílu mezi kliky a zobrazeními. 

Pokud tedy reklama bude mít 100 zobrazení, z toho však bude 5 kliků, CTR se bude rovnat pěti procentům.

Konverze

Při prodejních reklamních kampaních pro vás bude stěžejní také konverze čili počet dosažených cílů. Měřit se mohou různé cíle, a to například nejen prodeje (nebo objednávky), ale také přihlášení k newsletteru nebo odeslání kontaktu skrze formulář a podobně.

S tímto pojmem se pojí další, a to konverzní poměr. Mluvíme o pojmu, který znamená „míra konverze”. V praxi tedy znamená to, kolik procent z těch, kteří na reklamu klikli, také udělali onu vyžadovanou konverzi. Je to tedy podíl mezi kliky a konverzemi.

ROAS

Abyste zjistili, jestli byla nebo nebyla reklamní kampaň úspěšná, zajímat vás bude také pojem ROAS. Mluvíme o návratnosti prostředků vložených do reklamy. Vypočítává se vydělením příjmů náklady a vyjadřuje se v procentech. Výsledné číslo je tedy ukazatelem toho, kolik jste vydělali. 

Pakliže vám konverze přinesly například prodeje o částce 100 tisíc korun a konverze stály 10 tisíc korun, je výsledný ROAS tisíciprocentní.

Datum aktualizace článku:

26.6.2023

Autor článku:

Poslední články

Zobrazit všechny

Jak na správu PPC v Heurece

Používáte PPC kampaně k propagaci svých produktů nebo služeb na Heurece? Pokud ne, přicházíte o obrovskou příležitost oslovit více potenciálních zákazníků! Ať už jste začátečník, který se snaží pochopit, jak to všechno funguje nebo jste jen zvědavý marketér, který se chce naučit něco nového, tento článek je pro vás.

Podle čeho vybrat správného PPC specialistu?

Hledáte způsob, jak na svůj web přivést relevantní zákazníky, kteří u vás skutečně nakoupí? Anebo vás už nebaví utrácet peníze za reklamní kampaně ve vyhledávání, které nepřinášejí požadované výsledky? Ať jste se poznali v prvním, druhém nebo obou případech, máme pro vás jednoduché řešení – zkušený PPC specialista. Abyste se ale nespálili při jeho výběru a našli opravdu toho nejlepšího, sepsali jsme pro vás několik tipů na co se zaměřit. Pojďme se na ně podívat.

Jak na Facebook reklamu v 5 krocích

Neustále hledáte způsoby, jak své podnikání posunout na vyšší úroveň? Vyzkoušejte reklamu na Facebooku. S více než 2,8 miliardami aktivních uživatelů měsíčně je to skvělá příležitost, jak rozšířit povědomí o své značce anebo zvýšit prodeje. Zajímá vás, jak s takovou reklamou začít? Pojďme se na to podívat.

Kliknutím na „Přijmout“ souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití webu a podpory našeho marketingového úsilí.