Atan.cz

Jak jsme za půl roku zvedli tržby o 252 % a snížil PNO o 46 %

+252 %
Tržby
-46 %
PNO

ATAN je internetový a kamenný obchod, který prodává nábytek. V roce 2015 se dokonce umístil mezi finalisty soutěže ShopRoku.

Majitel e-shopu se na nás obrátil s problémem: potřeboval zvýšit tržby a současné PNO výrazně překračovalo cíl firmy.

Dopředu prozradím, že se nám to povedlo.

Atanovi jsme za půl roku zvedl tržby o 252,53 %. Zároveň kleslo PNO o 46,39 %


Nárůst tržeb klienta od 15.1.2020 do 15.7.2020 oproti minilému roku o 252,53 % a snížení PNO o 46,39 %.
Nárůst tržeb se snížením PNO za sledované období vs. minulý rok.

Co dalšího se nám povedlo?

 • Konverzní poměr + 31,27 %
 • Nárůst návštěv + 76,49 %
 • Počet stránek na 1 relaci + 14,62 %
 • Prům. doba trvání relace + 29,54 %

Přečtěte si, jak jsme postupovali, a nasbírejte tipy pro své reklamy.

Nebo se nám rovnou ozvěte, pokud chcete vyrůst podobně jako ATAN.

1.Vyhledávacích kampaně

Google Ads účet je aktivní od roku 2016 a klient v něm utratil nižší milióny. Měli jsme před sebou velký úkol, protože účet obsahoval 34 aktivních kampaní.

Věděli jsme, že potřebujeme udělat výrazné změny. Začali jsme procházením historie účtu. Vypínáme nevýkonné kampaně nebo sestavy.

2.Optimalizace vyhledávacích kampaní

Kampaně, u kterých jsme viděli potenciál, prošly důkladnou optimalizací.

Optimalizovali jsme na základě:

 • podílu zobrazení, % zobrazení, průměrné ceny za proklik
 • ceny, hodnoty konverze, PNO
 • lokality, demografie, chování na webu a dalšího

Detailně jsme prošli vyhledávací dotazy. Ty, přes které byly nákupy, jsme přidali jako nová klíčová slova do kampaní. Kontrolovali jsme i vylučující klíčová slova. Může se stát, že je vyloučeno něco, co dříve v sortimentu nebylo, ale naskladnilo se později.

Např. prodáváme různé typy židlí, ale žádné kancelářské. Na klíčové slovo „židle“ se zobrazí náš inzerát i na vyhledávací dotaz „kancelářská židle“. Ty ale v sortimentu nemáme, a tak jako vylučující klíčové slovo použijeme „kancelářská“. Díky tomu se nám inzerát nezobrazí na nerelevantní klíčové slovo.
Problém ale nastává, pokud kancelářské židle naskladníme. Protože vylučující klíčové slovo bude zobrazování inzerátu blokovat.

Na základě vydefinovaného USP (výhoda klienta oproti konkurenci) jsme upravil nebo doplnil nadpisy, popisy a chybějící CTA (výzvy k akci). Zkontrolovali jsme a doplnili všechna rozšíření o:

 • podstránky
 • popisky
 • strukturované úryvky
 • volání
 • lokalitu
Textový inzerát s rozšířeními o podstránky, popisky, strukturované úryvky a volání.
Textový inzerát s rozšířeními
Obvykle pracujeme se SKAG (Single Keyword Ad Groups). Jedná se o strukturu kampaní, která umožňuje větší kontrolu nad zobrazovanými inzeráty a optimalizací. Ale považovali bychom za chybu pozastavit 4 roky aktivní kampaně se spoustou dat, která využiji při optimalizaci a dalšímu rozvoji.

Dalibor Klíč (Industry Manager Google) na akci PPC Offline 2019 uvedl: 8 největších CZ a SK e-shopů investuje 60 % prostředků do nákupních kampaní, a ty jim přinesou 60–70 % konverzí.“ Proto jsme i my snižovali investice do vyhledávacích kampaní, abychom mohl irozpočet přesunout do nákupních kampaní.


TIP: Pokud využíváte Vylepšenou CPC a jste e-shop, ujistěte se, že optimalizujete na hodnotu konverze. Říkáte tím Googlu, že nechcete spoustu objednávek s nízkou hodnotou, ale méně objednávek s vysokou hodnotou tržby. Šetří to vaši logistiku a čas.


3. Nákupní kampaně

Google Ads jako inzertní systém vyniká strojovým učením a neuronovými sítěmi. Ty zvyšují efektivitu inzerce tím, že se učí z historických konverzí a podle nich přizpůsobují cenu za proklik a cílení.

Díky tomu, že měl klient dlouhou historii účtu a dostatečný počet konverzí, jsme mohli využít dosavadní data pro strojové učení. Proto jsme spustili Chytrou kampaň v Nákupech kombinující klasické nákupní kampaně a dynamický remarketing.

Google doporučuje inzerovat všechny produkty v jediné Chytré kampani v Nákupech. Pokud ale máte různé marže na produktech, rozdělte si tyto maržovostní skupiny a založte více Chytrých kampaní v Nákupech. Nezapomínejte ale, že každá kampaň má mít minimálně 20 konverzí za 45 dní, aby měla dostatek dat pro učení.

4. Optimalizace nákupních kampaní

Pro Chytré kampaně v Nákupech je zásadní optimalizovat feed. Např. v Mergadu.  

Důležitým prvkem Nákupních kampaní je fotka produktu, protože ji potenciální zákazníci vidí jako první. Ujistili jsme se proto, že je ve velkém rozlišení. Má bílé pozadí a produkt je uprostřed fotky.

Ve feedu jsme kontrolovali i další parametry jako název, popisek, EAN, parametry: velikost, váha, barva, materiál atd. Musíme pochválit tým Atanu za super zpracovaný feed.

TIP: Pokud se rozhodujete, zda spustit Chytrou kampaň v Nákupech, zkontrolujte jako první, zda do Google Ads posíláte správná data remarketingovým kódem.

5. Data studio

Pro přehlednější reporting jsme vytvořili Data studio, které obsahuje nejdůležitější metriky a grafy na 1 kliknutí.

Automatickým importem nákladů jsem napojil i data z Heureky a Zboží.cz do Google Analytics a poté do přehledu Data studia.

Report klíčových metrik klienta v Data studiu.
Vizualizovaná a interaktivní data e-shopu v Data studiu

6. Výsledky

Všechny tyto změny vedly k výsledkům, které ATAN posunuly o pořádný kus dopředu. Tržby se zvedly o 252,53 %. Zároveň kleslo PNO o 46,39 %.  

Reference

Co o nás říká klient

Se spoluprací jsem spokojen. Vážím si snahy nalézat nové vylepšení naší propagace sledování nejnovějších trendů v online marketingu, ať se jedná o PPC, nebo sociální sítě a SEO.

Marek Javorský
Atan.cz
Majitel

Proberme to. Za zavolání nic nedáte.

Vyzkoušejte si s námi spolupráci třeba jen na měsíc. Sami uvidíte, že váš e-shop roste.
A když ne? Můžete to zase dělat po starém.

Kliknutím na „Přijmout“ souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení za účelem zlepšení navigace na webu, analýzy využití webu a podpory našeho marketingového úsilí.